Křesťanskou holčičku prý svěřili muslimům, učila se arabsky. Nebyla to však pravda

Jak zaujatá můžou být média nejen v České republice, ukázal nedávný případ, který se stal v Londýně. Server The Times přinesl zprávu o pětileté křesťanské holčičce, která byla svěřena do pěstounské péče. Deník tvrdil, že holčička byla svěřena do muslimské rodiny. Rodinnými členy byla údajně nucena učit se arabsky a bylo jí zakázáno jíst vepřové maso. Uvedl také informaci, že holčička vypadala rozrušeně, plakala a prosila, aby ji k pěstounům nevraceli, protože „nemluví anglicky“. Tuto informaci pak převzaly ostatní zpravodajské servery včetně těch českých, zpráva vzbudila velké emoce i ve Velké Británii.
Problém ovšem byl, že tato zpráva se opírala jen o informace od matky holčičky a jejich přátel. „Příběh pětiletého děvčátka, který vyvolal pozdvižení ve Velké Británii, má nečekané pokračování. Křesťanská matka, které úřady dítě odebraly a následně je svěřily do péče muslimům, totiž podle zveřejněných spisů svá obvinění přehnala. Náhradní rodina se prý o dívenku starala dobře a není ani pravdou, že by byla umístěna do úplně odlišného prostředí. Její prarodiče se totiž hlásili k islámské víře,“ píši Lidovky.cz s odvoláním deník The Telegraph.

Pravda o případu se ukázala poté, co „soudkyně Khatun Sapnarová rozhodla, že mají být zveřejněny dokumenty k celému případu. Ty ukazují, že matka děvčátka nemá ,křesťanské dědictví‘, jak tvrdila. Její rodiče se hlásili k islámské víře, i když nikdy nebyli praktikujícími muslimy. Osmistránkový spis ale především odhalil, že je žena narkomanka a je závislá na alkoholu. Nadto byla v minulosti zatčena kvůli prostituci. To jsou hlavní důvody, kvůli kterým úřady v březnu dívenku svěřily do náhradní péče,“ píše dále The Telegraph.

„Pro náš úřad je prioritou číslo jedna, aby bylo dítě umístěno v bezpečném a milujícím prostředí. Naši pěstouni jsou kvalifikovaní lidé z různých kulturních prostředí, kteří mají bohaté zkušenosti s péčí o děti,“ napsala Debbie Jonesová, ředitelka sociálního odboru Tower Hamlets.

Podle listu The Telegraph je také nesmysl, že by členové pěstounské rodiny neuměli anglicky. Naopak uvádí, že dívenka byla u matky v nevyhovujícím prostředí a hrozilo jí nebezpečí. Píše také, že úřad začal ve věci jednat na základě vyšetřovaní policistů, kteří na zanedbání dítěte upozornili.

Vyšlo na webu Manipulátoři.cz.

Není zde článek celý?