Krymskému vicepremiérovi neumožnili vystoupit na jednání OBSE ve Varšavě

Polská vláda více než dvě hodiny držela na varšavském letišti vicepremiéra krymské vlády, stálého zástupce Krymu při prezidentovi Georgije Muradova, nakonec mu neumožnili vystoupit na jednání OBSE v polském hlavním městě.

V tyto dny probíhá ve Varšavě největší konference v Evropě o lidských právech, kterou každoročně organizuje Kancelář OBSE pro demokratické instituce a lidská práva. Krymský vicepremiér přiletěl do Varšavy ráno a nehledě na to, že má diplomatický pas, byl nucen strávit na letišti více než dvě hodiny.

„Vysvětlili, že dojednávají otázku s nejvyšším vedením, protože se nacházím na sankčním seznamu EU nehledě na to, že jsem nepřijel do Polska, ale do mezinárodní organizace — OBSE,“ řekl novinářům Muradov.

Pas mu vrátili a pustili ho na polské území až ve chvíli, kdy bylo jasné, že nestihne vystoupit na scéně OBSE. V závěru vystoupení, ve kterém se mluvilo o dodržování práv rusky mluvících lidí v řadě zemí, přečetl pomocník Muradova.

Na dvoutýdenní schůzi se v polském hlavním městě sjíždí stovky zástupců účastnických států OBSE, expertů na mezinárodní otázky, aktivistů nevládních organizací a ochránců práv.


Není zde článek celý?