Kyjev slíbil Rusku „překvapení“ na Valném shromáždění OSN

Kyjev připravuje Rusku řadu „nečekaných“ nároků, které budou ohlášeny na 72. zasedání Valného shromáždění OSN, prohlásil ukrajinský stálý zástupce při této organizaci Volodymyr Jelčenko v rozhovoru pro portál Ukrinform.

„Máme řadu iniciativ, které teď nechci jmenovat, abych neotevíral všechny karty našemu bývalému strategickému partnerovi. Musí si ale být naprosto jisti, že na své cestě narazí na spoustu překvapení,“ prohlásil Jelčenko. Diplomat dále dodal, že ukrajinská strana hodlá vznést „velký počet otázek“.

Jelčenko připomněl, že Valné shromáždění má šest hlavních výborů, jež „zahrnují oblasti hospodářství, lidských práv, mezinárodního práva a informací“. Podle něj v každé z nich „lze nalézt množství aspektů, které Moskva buď porušuje, nebo zcela neplní“. Jak uvedl Jelčenko, všechny se budou týkat Donbasu a Krymu.

Kromě toho stálý zástupce oznámil, že 16. října v New Yorku proběhnou volby do Rady pro lidská práva a vyjádřil naději, že se Ukrajina stane novým členem této struktury.

„Naštěstí ve východoevropské skupině nemáme konkurenty. Budeme tam moci vznášet množství otázek jak v souvislosti s Krymem, tak i s Donbasem v kontextu dodržování lidských práv,“ prohlásil Jelčenko.


Není zde článek celý?