Let snů na otevřeném nebi. USA vymyslely, z čeho ještě obvinit Rusko

Ve Washingtonu si náhle všimli svých dávných obav, které jim dříve, z nějakého důvodu, nepřekážely. A obvinili Moskvu z porušení Dohody o otevřeném nebi. Vypadá to, jako by se USA snažily něco skrýt.

Řadový pracovník amerického ministerstva zahraničních věcí si už několik dní ohýbal záda nad složitým úkolem. Potřeboval vymyslet něco, z čeho Washington ještě neobvinil Moskvu. Zamyšlen seděl ve své kanceláři a hleděl na modré nebe. Jaké že ještě zůstaly dohody, z jejichž porušení během posledních několika týdnů neobvinily Rusko? Jasně — Dohoda o otevřeném nebi!

Vypadá to, že přesně takhle se zrodil nový nápad amerického ministerstva zahraničí, jak učinit opatření proti Moskvě za to, že údajně nedodržuje tuhle dohodu.

To ale samozřejmě neřeknou. Protože obavy Washingtonu se ukázaly být dávnými. Dohoda, která byla podepsána ještě v roce 1992, počítá se vzájemnými leteckými inspekcemi pro kontrolu vojenské činnosti.

Existují ale některé nuance. Například, Rusko neumožňuje americkému letectvu létat nad Kaliningradskou oblastí. To odpovídá přijatým pravidlům: je to příliš blízko od hranic jiných států, což znamená, že tyto lety jsou tam zakázány.

Američané zase slibují, že omezí lety ruského letectva u sebe. Přitom říkají, že nové zákazy mohou v jakémkoli okamžiku zrušit, pokud se Rusko bude dobře chovat. Podobná prohlášení se zatím neozývají na oficiální úrovni. Někteří experti z toho důvodu v tom vidí čisté podmínky pro obchod. Pro USA není výhodné od dohody zcela ustupovat, proletět se nad Kaliningradskou oblastí ale chtějí.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


Není zde článek celý?