Letadla NATO doprovodila třikrát za týden ruské letouny, sdělila Litva

Stíhačky NATO, jež vykonávají v baltských státech funkci letecké policie, vzlétly třikrát za týden nad Baltské moře za účelem identifikace a doprovodu ruských letadel, informovalo v pondělí litevské ministerstvo obrany.

„4-10. září vzlétly stíhačky NATO, jež vykonávají v baltských státech funkce letecké policie, třikrát do mezinárodního vzdušného prostoru nad Baltem kvůli doprovodu letadel RF,“ praví se v zprávě MO.

Podle této zprávy zachytily stíhačky NATO pátého září a doprovodily dvě letadla Su-27, jež vykonávala let nad Baltem z Kaliningradské oblasti a zpátky. „Letadla měla vypnuté radiolokační záznamníky, neměla předem poskytnutá plán letů a nebylo udržováno spojení s regionálním střediskem pro řízení letů,“ informovalo MO.

Osmého září, jak tvrdí ministerstvo obrany Litvy, vzlétly stíhačky dvakrát do mezinárodního vzdušného prostoru nad Baltem, aby doprovodily letoun An-12.

„Poprvé doprovázely An-12 v letu z pevninové části RF do Kaliningradské oblasti, podruhé z Kaliningradské oblasti do pevninové části RF. V obou případech udržovala posádka letadla spojení s regionálním letovým střediskem, měla plán letu, který předem předložila, avšak radiolokační záznamníky byly vypnuté,“ dodalo ministerstvo.

Ruské ministerstvo obrany nejednou prohlásilo, že lety všech letadel ozbrojených sil RF byly vykonány a vykonávají se v přísném souladu s mezinárodními pravidly použití vzdušného prostoru nad neutrálními vodami bez narušení hranic jiných států.


Není zde článek celý?