Litva obvinila Rusko ze „simulace napadení“ pobaltských zemí

Litevský ministr obrany Raimundas Karoblis obvinil Rusko z nácviku variant napadení pobaltských zemí během ukončení bělorusko-ruského taktického cvičení Západ 2017.

„Je důležité, že během cvičení Západ se prováděla simulace napadení všech pobaltských zemí ze strany Ruska,“ řekl Karoblis na konferenci.

Uvedl, že během cvičení byly trénovány „konvenční akce proti státům vysoké technologické úrovně, konkrétně NATO“ a zdůraznil, že manévry neodpovídají informacím o tom, že jsou zaměřeny na protiteroristické operace, protože se jich „účastnily všechny součásti ozbrojených sil RF, včetně kosmických sil“.

Karoblis také prohlásil, že bezpečnostní situace v Litvě po cvičení Západ zůstává ve stejném stavu, nelepší se. „Ruské ozbrojené síly se stávají silnějšími… Rusko samozřejmě zůstává výzvou pro NATO,“ řekl. Ministr upozornil na to, že v reakci na výzvy NATO musí posílit obranný komponent Litvy a modernizovat armádu.

Ředitel druhého odboru operativních služeb při Ministerstvu obrany Litvy Remigijus Baltrėnas uvedl, že podle údajů vojenské rozvědky byl počet účastníků manévrů vyšší než bylo oficiálně stanoveno. „Konkrétně v současné chvíli nemohu poskytnout čísla a komentovat nemohu, probíhá první hodnocení. Ale soustředěné síly několikrát převyšovaly oficiální prohlášení RF,“ řekl Baltrėnas.

Ve svých závěrech zástupci MO a litevské armády uvedli, že „cvičení nepřerostlo ve velké provokace, kromě drobných incidentů“.


Není zde článek celý?