Máme podezření, že Babiš spáchal víc trestných činů, říká Michal Vožda z AUVA

Objevila se spousta facebookových skupin, které se zabývají informováním o nebezpečnosti Andreje Babiše a jeho chuti po moci. Sdružení AUVA se však vyprofilovalo jako jedno z nejdůraznějších a nejaktivnějších. Kromě toho, že Babišovi „zpříjemnili“ svatbu na Čapím hnízdě, dokázali svou neústupností konfrontovat exministra financí při jeho kampani. Díky AUVA se třeba také národ od mluvčí hnutí ANO dozvěděl, že Babiš neumí na počítači. FORUM 24 požádalo nejvýraznější tvář AUVA Michala Voždu, aby vysvětlil, proč se angažují proti bývalému vicepremiérovi, kdo je další „na mušce“ nebo zda se hodlají přidat k nějaké politické straně.

Pane Voždo, původně AUVA (Andrejovy účtenky vrátíme Andrejovi) vznikla jako projekt proti elektronické evidenci tržeb. Kde se zrodil nápad rozšířit její „záběr“ a zabývat se politikou celkově?

Opravdu náš startovač byly účtenky. Než jsme však začali řešit účtenky, ing. Babiš byl v tu dobu ministrem financí, populisticky označil všechny podnikatele a všechny, kterým vadí EET, za zloděje. S tím se nedalo nic dělat. Udělal to tak i Hitler, když označil Židy za strůjce zla a chudoby v Německu. Nechci tím říct, že Babiš je jako Hitler, jen, že jeho politická reklama využívá psychologii, která je sice účinná, ale nemorální. Již označení podvodu za krádež je populistické, ale velmi chytlavé.

Když například teď napíšete, že Babiš nejspíš ukradl miliony z Čapího hnízda, tak na svou stranu získáte víc lidí, než když řeknete, že Babiš podváděl. Tohle je psychologie, které museli podlehnout lidé, kteří do toho moc nevidí. Proto jsme se raději zaměřili na jeho problémy. Těch je víc než dost a on o nich nechce mluvit. Po chvíli jsme zjistili, že EET je malý problém. Babiš má spoustu daleko větších.

Ve vašem hledáčku jsou populističtí politici, ale všechny předčí právě Babiš.

Pan Babiš má neomezené prostředky. Jen před volbami hodlá utratit 90 milionů, a to se ještě spekuluje, že spoustu věcí do toho ani nepočítá. Nedivím se lidem, kteří se o to moc nezajímají, že ho volí. A to i přesto, že obyčejným lidem za ty čtyři roky vlastně vůbec nezvýšil životní úroveň. Naopak jsme s minimální mzdou už spadli za Slováky a ti nás mimochodem za poslední tři roky předehnali už skoro ve všem.

Jeho masivní reklama to prostě podala tak, že dělal pro lidi a díky němu jsme měli vyrovnaný rozpočet. Tím „vyřešil“ problém s nízkou minimální mzdou. Mediální síla v Česku funguje za peníze z reklamy a tuto reklamu platí jeho podniky. Když se objeví špatná zpráva o Babišovi v televizi, s největší pravděpodobností zmizí nějaká reklama jeho firem, a to se nelíbí manažerům televize. Výsledek je takový, že se televizní noviny proměnily v politickou reklamu. O důležitých věcech neinformují vůbec nebo jen zkresleně. To naštěstí není případ České televize. Tam, i když je ČT také pod tlakem, jsou její redaktoři hrdinové. Mají novinářskou čest a za to jim děkuji i za celou skupinu AUVA.

S panem Babišem jste se setkali například v Kroměříži, kde se odehrála zajímavá debata, během níž vám slíbil osobní setkání v centrále Agrofertu. Tuto schůzku ovšem zrušil a místo toho jel dělat předvolební kampaň. Co si o jeho chování myslíte, podal vám na to přece ruku?

Na to jsme vydali video. Již před tím, než nám přišla odpověď, jsme měli zprávu o tom, že ho lidé z politické reklamy nepustí. Dokonce jsme to pouštěli na Spanilé jízdě v Ostravě. Poté jsme ho schválně vyprovokovali tím, že jsme svolali na den pozvání lidi před Agrofert, kam jsme byli pozváni. To už věděl, že je průšvih, a odpověděl nám.

My jsme mu poslali férově okruhy otázek, ale on na ně dosud nemá odpovědi. Tady už nejde jen o nějaký rozhovor, ale my máme podezření, že Babiš spáchal další trestné činy. Chtěli jsme to po něm objasnit, aby jeho voliči věděli, že po volbách, mu skutečně může hrozit vězení. Ale on se neobhájil. Bojí se, a my se mu nedivíme. Poté jeho velmi drahá politická reklama nevymyslela nic jiného než trapnou výmluvu. Na tu nachystáme také další video.

Jen se potvrzuje to, že ta reklama je sice velmi drahá a má velký dosah, ale jediné co umí, je kopírovat psychologické tahy z jiných podařených kampaní. Sami nevymyslí nic. Jsou to takoví suchaři. Prostě řekl, já nevím, co je Open Source a domluvu jsem nepochopil. To ale bude v tom dalším videu.

Slíbil vám Andrej Babiš náhradní termín setkání, nebo už s vámi nijak nekomunikuje?

Ne, on se nás bojí. Když jsme na něj čekali před sněmovnou, abychom mu předali dopis, měl jednání svého poslaneckého klubu. Věděli jsme, kde to je, a tak jsme počkali u východu. On ale nechal vyjít tiskovou mluvčí jedním vchodem, ta z nás byla strašně vyplašená, asi se bála rozhovoru, a jen rychle zabouchla dveře. Bylo na ní vidět, že není vůbec ve své kůži. Ale zmizela od toho vchodu i audi a toho si všimnul jeden aktivista.

Rychle jsme se přesunuli ke druhému vchodu, ale již po cestě jsme potkali tu černou audi, jak jede naplno proti nám. On podle nás prostě obětoval svojí tiskovou mluvčí a ona z toho ráda určitě nebyla, Jistě si myslela, že má za sebou velký politický aparát, ale ten rozbila AUVA, která nemá žádný rozpočet.

Pro někoho jste se stali „partou ukřičených protestujících“, jak reagujete na takové označení?

Jsme kontroverzní. Víme, že nás někteří lidé nebudou mít rádi. Například za Čapí hnízdo. Ale my to neděláme proto, aby nás někdo měl rád. Děláme to proto, abychom upozornili lidi na nebezpečí, které hrozí od těchto populistických politiků. Často si mezi sebou říkáme, že jsme jako Batman, používáme prostředky, které lidé odsuzují. Víme, že nás lidé odsoudí za to, co děláme, ale to zlo prostě neutralizujeme.

U vzniku AUVA stála i Klára Novotná, která je nyní spjata se stranou Radostné Česko pana Boleslava Buzka, existuje nějaké propojení na tuto nově vzniklou stranu, nebo se snažíte zůstat apolitičtí?

Ne, Kláru máme rádi a budeme jí fandit. Ale my musíme zůstat mimo politiku. Proto Klára musela odejít, ale nebyla jediná. Již dříve jsem jí dokonce říkal, že se možná někdy postavíme i proti ní, když by dělala zlo. Ale ona taková není, je to hodná holka, která nemyslí jen na sebe.

Jaká je komunikace s politiky, před kterými se snažíte varovat? A kdo vlastně kromě Andreje Babiše je podle vás vzorem populistického politika v ČR?

Tak určitě Tomio Okamura. Ten prostě zneužívá politické situace ve světě k tomu, aby byl zvolen. Ale u něj jsme vybrali jen takový okrajový a nepřímý boj. Ten je v tuhle chvíli tajný. Ale necítíme od něj nebezpečí. Má malé preference a jediné, čeho se u něj bojíme, je, že pomůže Babišovi k vládě. Ale ani on není tak velký populista jako Andrej Babiš.

Ten má na to zjišťování toho, co lidi chtějí slyšet, velmi drahý aparát. Prostě nejdřív zjistí, co lidi chtějí, potom jim to slíbí, a když skoro nic nesplní, vymyslí mu, jak to lidem sdělit, aby jim to nevadilo. Například, že za to může hydra. Když někde vidí hydru, tak přesně ví, kdo a jak krade. Tak taky mohli za ty čtyři roky někoho zavřít. Hydra sice je, ale nemá žádné jméno. Prostě typičtí populisti.

Na dnešek chystá AUVA spanilou jízdu Prahou. Co taková akce bude obnášet a s jakou účastí počítáte?

Nevím kolik nás pojede. Snad hodně, ale vím, že nás bude slyšet. Z předešlých akcí víme, že lidé na to reagují a vidí, že se něco děje. Potom nám píší a děkují i ti, kteří o nás před tím vůbec neslyšeli. Je to kontaktní boj a je namířený přímo na neutralizaci kampaně za 90 milionů.

Budou podobné protestní akce probíhat až do voleb?

Jsme AUVA, nejsme profíci a nápady dostáváme každý den. Vše je postaveno na vůli pár aktivistů, kteří jezdí vždy, bez nic by to nešlo, ti jsou i na videích, jezdí všude. Ale konečně se k nám přidávají další a další bojovníci. Díky tomu je AUVA všude a nikdo nikdy neví, kde se zase objeví, co zase vyvede.

Naše heslo je „Sami nejsme nic“, ale naštěstí nikdy nejsme sami. A tak se můžeme vydat i na předvolební akce, kde je mnohonásobná přesila z politické reklamy. Můžeme být kdekoli.

Není zde článek celý?