Média: CIA požádala oddíly SSA, aby zastavily boje na jihovýchodě Sýrie

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) požádala dva oddíly bojovníků ozbrojené opoziční Svobodné syrské armády (SSA), aby zastavily boje na jihovýchodě Sýrie, informuje Reuters s odvoláním na vlastní diplomatické zdroje a opozici.

Fronty Džeiš Usud aš-Šarkia a Šahid Ahmad Abdo informovaly o požadavku CIA, která je podporuje, a také některých zemí, včetně Jordánska a Saúdské Arábie, aby opustily jihovýchodní Sýrii a ustoupily do Jordánska.

„Obdrželi jsme oficiální žádost ohledně odchodu z regionu,“ sdělil vysoký představitel fronty Usud aš-Šarkia Badr ad-Din Salamah.

Podle zprávy Reuters, budou dva oddíly čítající několik set vojáků muset odevzdat těžká děla a americké protitankové střely.

Západní diplomatické zdroje připomínají, že požadavek ohledně odchodu z jihovýchodní Sýrie souvisí s rozhodnutím administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa o zrušení programu CIA na poskytnutí pomoci syrské ozbrojené opozici, píše agentura.

List The Washington Post sdělil v polovině července s odkazem na vlastní zdroje, že prezident USA Donald Trump přijal rozhodnutí o zrušení programu CIA na vyzbrojení a vojenský výcvik syrské opozice, která vystupuje proti prezidentu Bašáru Asadovi.


Není zde článek celý?