Média informují o možné účasti Íránu na jaderném programu KLDR

Britské úřady mají za to, že Severní Korea může vděčit Íránu za své poslední úspěchy ve vývoji jaderných zbraní, píše list The Telegraph.

Podle listu se Velká Británie snaží zjistit, nemohly-li „dnešní a bývalé jaderné mocnosti“ pomoci Kim Čong-unovi v průlomu v rozvoji jaderných bojových hlavic a raket. Vládní zdroje se domnívají, že by severokorejští vědci sotva dokázali dosáhnout takových úspěchů samostatně. Mluvil o tom také hlava britského MZV Boris Johnson.

„Nyní vyšetřujeme okolnosti toho, jak se této zemi podařilo udělat podobný skok v technologiích. Prověřujeme, nesehrála-li tu úlohu nějaká nynější nebo bývalá jaderná mocnost, buď už záměrně nebo ne,“ cituje diplomata The Telegraph.

Samotný Johnson neřekl, kdo mohl poskytnout Pchjongjangu tuto předpokládanou pomoc. Přitom ale, podle zprávy v listu, stojí v čele seznamu „podezřelých“ z poskytnutí jisté tajné pomoci Írán. List ale neupřesňuje, čím jsou tato podezření odůvodněna.

Cíl vyšetřování spočívá v tom, že zjištění podobné pomoci poskytne diplomatům nové páky tlaku na Severní Koreu, píše list.

The Telegraph sdělil, že britské úřady podezírají také Rusko. Žádné další podrobnosti ohledně daného předpokladu uvedeny nebyly.


Není zde článek celý?