Média: Severoatlantická aliance chce zmrazit Radu Rusko-NATO

Severoatlantická aliance hodlá pozastavit činnost Rady Rusko-NATO do konce roku, píše list Izvestija s odkazem na ruské diplomatické zdroje.

„Jednou z hlavních příčin je zřejmě vojenské cvičení RF a Běloruska Západ 2017. Pobaltské členské státy NATO se nejednou pokoušely o zmrazení tohoto formátu. Podporovala je Velká Británie. Avšak, nehledě na toto rozhodnutí, spojení i nadále funguje,“ cituje list jednoho ze svých spolubesedníků.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg učinil před zahájením cvičení Západ 2017 několikrát prohlášení, že Aliance zkoumá možnost svolání nového zasedání Rady Rusko-NATO po letní přestávce a projednání otázek průhlednosti v organizaci vojenských cvičení.

MZV RF několikrát komentovalo obavy ohledně zajištění transparentnosti cvičení Západ 2017 a prohlásilo, že celkový počet účastníků a techniky nepřekročí úroveň podléhající povinné kontrole vojenské činnosti podle Vídeňského dokumentu OBSE z roku 2011 (o opatřeních posílení důvěry). Rusko uspořádalo 13. července na zasedání Rady Rusko-NATO brífink pro členské státy Aliance, na kterém informovalo o chystaném cvičení..

Mluvčí Pentagonu Michel Baldanza sdělila RIA Novosti, že Rusko a Bělorusko zajistily transparentnost manévrů.


Není zde článek celý?