Medvědčuk řekl, co ničí ukrajinský národ

Lídr hnutí Ukrajinský výběr – právo národa a zástupce Kyjeva v humanitární podskupině pro Donbas Viktor Medvědčuk si myslí, že zákon o vzdělávání spouští proces ničení celistvosti ukrajinského národa.

Zákon, o který se jedná, schválila Nejvyšší rada na začátku měsíce. Od roku 2020 zákon předpokládá kompletní zrušení výuky předmětů v jakémkoli jazyce kromě ukrajinského.

„Podle názoru expertů diskriminace na jazykovém principu povede k totální negramotnosti a zhoršení vzdoru ve společnosti. Nový zákon o vzdělávání zahajuje nezvratný proces zničení celistvosti ukrajinského národa, protože bez ruského jazyka a bez plnohodnotné interakce se všemi jazyky, které používají lidé žijící na tomto území, je k zániku odsouzen i ukrajinský jazyk. V uzavřeném izolovaném prostředí žijící nepřežívají,“ napsal Medvědčuk ve svém článku na webu strany.

Podle jeho názoru přivedením všech rozmanitých kultur Ukrajiny do jednoho společného jmenovatele, jejich slepením do jednoho titulního národu a legislativní cestou odepřít dětem výuku v jejich mateřském jazyce se současná elita snaží získat lehký a ve skutečnosti primitivní způsob udržení se u moci.

„Místo „sešívání“ země zákonodárci zvyšují její rozdělení. Místo úsilí o dialog s národem mu úředníci „vypínají“ volný mikrofon. Těžko si ukrajinský národ zaslouží takovou moc, ale přesně taková moc není hodna svého národa,“ poznamenal Medvědčuk.


Není zde článek celý?