Mezi Pekingem a Šanghají začal jezdit nejrychlejší vlak na světě

Nové čínské superrychlé vlaky Fuxing, jež se pohybují rychlostí 350 km/h začaly ve čtvrtek jezdit na trase Peking-Šanghaj.

Vlaky budou jezdit sedmkrát denně mezi Pekingským jižním nádražím a nádražím Šanghaj Chung-čchiao. Podle společnosti China Railway (CRC) Fuxing je dnes nejrychlejším vlakem na světě.

Podle nádražní informační tabule první vlak odjel z Pekingu v 7 hodin ráno místního času (1:00 SELČ). Fuxing dokáže přepravit cestující z Pekingu do Šanghaje během 4 hodin 28 minut, což je o 1,5 hodiny rychleji než dříve.

Trať Peking-Šanghaj patří mezi nejvytíženější v Číně a ročně přepraví přes 100 milionů lidí. Kvůli tomu se na ní úřady rozhodly zvýšit maximální povolenou rychlost a zprovoznit nový typ vlaku. Všechny čínské superrychlé vlaky jsou konstruovány tak, aby mohly jezdit rychlostí 350 kilometrů v hodině. Nicméně před šesti lety tato rychlost byla omezena na 300 km/h.

Na konci července tohoto roku došlo k úspěšné testovací jízdě, která ukázala, že spotřeba elektrické energie je o 10 procent nižší než u vlaků Hexie, když ještě jezdily rychlostí 350 km/h.


Není zde článek celý?