Milan Knížák: Hnutí ANO je odporné uskupení, které otrocky slouží Babišovi

Bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák je dlouhodobě ostrým kritikem Andreje Babiše. Na jeho nebezpečnost poukazuje i nyní, kdy bývalého vicepremiéra hodlá vyšetřovat policie. Podle výtvarníka je Babiš zmámený penězi a myslel si, že mu všechno projde. Knížák také doufá, že hnutí ANO skončí v propadlišti dějin, protože se jedná o odporné uskupení, které až otrocky slouží zájmům svého předsedy.

Kauza Čapí hnízdo je podle kritiků, zejména z hnutí ANO, naplánovanou politickou akcí, která má sloužit k odstranění Andreje Babiše. „Přirovnávání současné situace k padesátým letům je od Babiše nehoráznost, poněvadž on je typickým produktem komunistické totality,“ myslí si Knížák. „Připomínám, že byl nejen členem KSČ, ale i spolupracovníkem StB, údajně i KGB, a způsob, kterým se dostal k majetku, je dodnes nejasný,“ dodává v rozhovoru pro Parlamentní listy.

O viníkovi dotačního podvodu má Knížák jasno. „Mně z toho všeho vyplývá, že s největší pravděpodobností je vinen Andrej Babiš, a ne spolčení všech. Babiše zmámil majetek. Myslel si, že je nedotknutelný a že může s námi manipulovat, jak se mu zachce, a dlouho se mu to dařilo,“ připomíná bývalý šéf Národní galerie.

Není vyloučena ani možnost, že se Babiš stane premiérem, i když bude trestně stíhán. Alespoň to naznačil současný prezident. „Zeman, kterému jsem neupíral určitou schopnost přemýšlet a formulovat, se dnes potácí v názorových kotrmelcích. Zdá se, že je to věkem, ale možná že tam hraje roli ještě něco jiného,“ přemýšlí Knížák. „Vztahy prezidenta Zemana a Andreje Babiše jsou velmi podivné. Před několika lety Zeman Babišovy praktiky veřejně odsoudil. Dnes ho až freneticky chrání,“ připomíná kritická slova hlavy státu na adresu miliardáře.

„Babiš používá mafiánské a estébácké metody, údajně má složku téměř na každého. Zdá se, že něčím drží Zemana v šachu. Je to samozřejmě spekulace, ale jinak je mi Zemanovo chování nesrozumitelné. Věřím, že v žádném případě se nestane Babiš premiérem. Byl by to konec demokracie a důvod k odchodu ze země,“ je přesvědčen Knížák.

Ten doufá, že se kauza Čapí hnízdo promítne i do výsledku podzimních parlamentních voleb. „Nesouhlasím s tím, že je to snaha poškodit hnutí ANO, ale doufám, že tím bude poškozeno, poněvadž toto odporné uskupení, které až otrocky slouží Babišovým zájmům, nepatří na politickou scénu, i kdyby získalo sebevíc hlasů,“ říká pro PL kriticky kontroverzní výtvarník.

„Hnutí ANO potřebuje co nejrychleji zmizet v propadlišti dějin. Boj proti korupci byl vždy prázdným heslem, poněvadž jejich velitel Babiš byl od začátku ve střetu zájmů a je příkladem korupčního jednání,“ stojí si za svým Milan Knížák.

Není zde článek celý?