Ministerstvo obrany reagovalo na stížnost Litvy o narušení vzdušného prostoru

Na Ministerstvu obrany označili za zpolitizované prohlášení Litvy o záměrném narušení ruskými letadly vzdušného prostoru v rámci rusko-běloruského cvičení Západ 2017.

Na ministerstvu uvedli, že 16. září dvě letadla vojenského transportního letectva Il-76 vykonávala plánovaný let z letiště Taganrog (Rostovská oblast) na letiště Čerňachovsk (Kaliningradská oblast). Trasa letu procházela nad neutrálními vodami Baltského moře v souladu se stanovenými pravidly využívání vzdušného prostoru. Kvůli vzniklé bouřkové frontě, která ohrožovala letadla i osoby, posádka vyslala zónovému centru ve Vilniusu nucenou odchylku od trasy směrem ke vzdušným hranicím Litvy.

Na Ministerstvu obrany také zdůraznili, že piloti jednali v souladu s pravidly mezinárodního práva.

„Po získání odpovídajícího povolení od litevské strany se letadla krátkodobě odchýlila od trasy a obletěla nebezpečný úsek a poté se ihned vrátila na původní trasu. Litevské orgány řízení letového provozu si na posádku ruských letadel nestěžovaly,“ oznámili na ministerstvu.

Ministerstvo zvlášť poznamenalo, že ani v průběhu následujících dvou dnů se vojenskou a diplomatickou cestou litevská strana na Ministerstvo obrany Ruska neobrátilo.


Není zde článek celý?