Moldavští vojáci přišli na cvičení na Ukrajinu

Vojáci moldavské armády přišli na ukrajinsko-americké cvičení Rapid Trident-2017 do Lvovské oblasti na Ukrajině, sdělil v pátek šíf tiskové služby cvičení Anton Mironovyč.

„Vojáci OS Moldavska, kteří se účastní cvičení Rapid Trident-2017, úspěšně přicestovali do Mezinárodního střediska míru a bezpečnosti v Lvovské oblasti,“ napsal Mironovyč v pátek na svém účtu na Facebooku.

Moldavská vláda schválila ve středu účast Národní gardy na cvičení Rapid Trident-2017. Prezident jako vrchní velitel armády tento výnos zrušil, avšak vojáci se stejně vydali z rozhodnutí vlády na Ukrajinu. Dodon později prohlásil, že se nepodřízení vlády „podobá uzurpaci moci.“

Skupina moldavských vojáků se přece jen vydala na Ukrajinu. Dodon pozastavil vládní usnesení o účasti příslušníků Národní gardy na cvičení a nařídil prověrky ve vojenských posádkách a snížení hodnosti těch, kdo jsou za to zodpovědní. Později Dodon prohlásil, že podepsal jako vrchní velitel ozbrojených sil Moldavska rozkaz, který zakazuje účast vojáků na cvičeních, operacích, misích, soustředěních, kursech a jakýchkoli druzích činnosti za hranicemi země bez jeho schválení. Moldavský prezident požádal rovněž o demisi náměstka moldavského ministra obrany Georgije Galbura, který je úřadující hlavou MZV.


Není zde článek celý?