MZV odpovědělo Irish Times na článek o „ruských hackerech“ a volbách v Německu

MZV zkritizovalo noviny Irish Times za článek Před volbami v Německu se stahují mračna v podobě hackerských útoků a falešných zpráv. Komentář je zveřejněn na webu ministerstva v sekci věnované sledování nevěrohodných informací o Rusku v médiích.

Zpravodaj Irish Times Derek Scally spojuje útoky v letech 2015-2016 na počítačové sítě německého parlamentu s „ruskými hackery“, ale zároveň poznamenává, že současná úroveň rozvoje technických prostředků neumožňuje dokázání útoků konkrétním hackerským skupinám.

Novinář také přivádí nějaké důkazy z potoků falešných zpráv. Podle jeho údajů je ruská diaspora v Německu podrobena masovému informačnímu zpracování na sociálních sítích, což musí ovlivnit výsledek německých voleb.

„Ruská federace opakovaně odmítala absolutně neopodstatněná obvinění týkají se jejího zásahu do voleb v různých zemích,“ uvádí se ve zprávě ministerstva.

Na MZV připomněli slova ministra zahraničí Sergeje Lavrova o tom, že německá rozvědka neodhalila a nepředložila důkazy o zásahu Ruska do předvolební kampaně v Německu.

Na ministerstvu dodali, že Moskva mnohokrát oznamovala připravenost k široké mezinárodní spolupráci v oblasti boje s počítačovou kriminalitou jak v rámci dvoustranných vztahů, tak i v rámci specializovaných mezinárodních organizací.

„Musíme konstatovat, že článek D. Scallyho v Irish Times je další nekvalitní podvrh založený na nepodložených tvrzeních a domněnkách,“ shrnuli na ministerstvu.


Není zde článek celý?