MZV SRN: Příměří na Donbasu umožní zrušit část sankcí proti Rusku

Proces zrušování protiruských sankcí může začít poté, co bude na Donbasu zavedeno příměří. Prohlásil to ministr zahraničních věcí Německa Sigmar Gabriel ve svém projevu na fóru zorganizovaném novinami Handelsblatt.

„Oficiální pozice je následující: když bude nastolen úplný mír, budou zrušeny všechny sankce bez výjimky“, připomenul ministr a podotkl, že tato varianta vývoje událostí je málo pravděpodobná.

„Sankce se zaváděly postupně, a zrušovat je budeme také postupně“, zdůrazni Gabriel. Dodal, že USA také začnou nejspíše zrušovat sankce vůči Rusku, kdy zavládne na jihovýchodě Ukrajiny trvalé příměří.

Minulé úterý Gabriel prohlásil, že prvním krokem ke zrušení sankcí se může stát poslání mírových sil OSN na Donbas. Toto téma projednali v průběhu telefonického rozhovoru 11. září kancléřka SRN Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin.

Merkelová ze své strany koncem srpna oznámila, že mluvit o zrušení omezovacích opatření bude možno teprve tehdy, když bude zlikvidována jejich příčina. Ta spočívá podle jejích slov v tom, že „Ukrajina nemá úplnou svrchovanost nad vlastním státním územím“.


Není zde článek celý?