MZV USA komentovalo myšlenku na vyslání mírových sil OSN na Donbas

Návrh na rozmístění mírové mise OSN na východě Ukrajiny je hodný prozkoumání, sdělil RIA Novosti zástupce amerického ministerstva zahraničí.

„Podporujeme úsilí partnerů z „normandského formátu“ v realizaci minských dohod. Máme za to, že možnost vyslání mírových sil OSN na východní Ukrajinu je hodná prozkoumání jako prostředek ochrany ukrajinských občanů bez ohledu na jejich etnickou příslušnost nebo národnost a jako cesta k obnovení suverenity a územní celistvosti Ukrajiny,“ poznamenal americký diplomat.

Na MZV USA zdůraznili, že „každá podobná síla potřebuje široký mandát“ na zajištění míru a bezpečnosti „na celém okupovaném území Ukrajiny až do hranice s Ruskem, aby se dalo zabránit prohloubení nebo institucionalizaci jednotek uvnitř Ukrajiny.“

„Naše cíle jsou jasné: obnovit územní celistvost Ukrajiny a ubránit Ukrajince bez ohledu na jejich věrovyznání, etnickou příslušnost nebo jazyk. Považujme za důležité, aby prvním krokem bylo zlepšení situace v sféře bezpečnosti, a nejednou jsme vyzvali Rusko, aby zajistilo reálné a dlouhodobé příměří, aby odpoutalo od sebe (síly) na styčné linii, aby stáhlo těžké zbraně a zajistilo úplný, bezpečný přístup bez překážek pro mezinárodní pozorovatele, včetně na mezistátní hranici,“ dodali na americkém ministerstvu zahraničí.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil v úterý, že podporuje myšlenku odeslat na Ukrajinu mírotvůrce, kteří by zajišťovali bezpečnost mise OBSE. Ovšem podle jeho slov se může jednat pouze o zajištění bezpečnosti příslušníků OBSE, mírotvůrci se mají nacházet na hraniční linii, a ne v jiných oblastech.

Podle názoru ruského prezidenta se vyřešení této otázky má odehrát po odvedení stran a odvedení těžké techniky a po ustanovení přímého kontaktu s představiteli DLR a LLR. Putin také informoval, že nařídí ruskému ministerstvu zahraničních věcí vnést do Rady bezpečnosti OSN rezoluci, která by umožňovala zajistit bezpečnost členů mise OBSE na Ukrajině za splnění těchto podmínek.


Není zde článek celý?