Na Baltu skončily testy podmořského neviditelného robota Mořský stín

Hlubokomořský bezhlučný bezmotorový dron Mořský stín, který je schopen překonávat mořské proudy, úspěšně prošel testy ve vodách Baltského moře, uvedl agentuře RIA Novosti ředitel odboru obranného výzkumu a vývoje Petrohradské státní námořní technické univerzity Igor Kožemjakin.

Zkoušky dronu měly na starosti Hlavní vědecko-výzkumné zkušební středisko robotiky a Petrohradská státní námořní technická univerzita.

„V srpnu jsme provedli další úspěšné testy bezmotorové ponorky Mořský stín ve vodách Baltského moře. Nová hybridní modifikace stroje dokáže překonávat proudy díky lodnímu šroubu. Přitom kluzák prakticky nelze odhalit, pohybuje se téměř bezhlučně,“ řekl Kožemjakin.

Podle něj během testů se bezmotorový dron pohyboval jak v uzavřeném vodním prostoru, tak i na otevřeném moři v oblasti mořských proudů, což představuje „důležitou zkoušku pro přístroj, který nemá motor“. Dále poznamenal, že Mořský stín se od předešlých verzí odlišuje tím, že má mnohem „realističtější charakteristiky, větší přesnost řízení a větší kapacity na přepravu nákladů“.


Není zde článek celý?