Na stálém zastupitelství RF v OSN promluvili o komplikacích v jaderném odzbrojení

Rusko nedokáže postupovat vpřed v snížení stavu jaderných zbraní pouze v rámci dvoustranné dohody s USA bez ohledu na potenciál ostatních zemí, jež vlastní daný druh zbraní, praví se v komentáři uveřejněném na portálu stálého zastupitelství RF při OSN u příležitosti otevření pro podpisy Smlouvy o zákazu jaderných zbraní.

„Rusko nemůže jít dál po cestě snížení jaderných zbraní výhradně v rámci dvoustranné dohody s USA (nemluvě o tom, že kurs administrativy Donalda Trumpa v takových otázkách jako budoucnost Smlouvy o opatřeních pro další snížení a omezení strategických útočných zbraní a Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu není dosud jasný). Fakticky jsme již přistoupili k hranici, za kterou budou naše další příslušná hypotetická jednání vícestrannými. Nedá se již na podobných jednáních zapomínat na potenciály všech ostatních států, které vlastní jaderné zbraně,“ praví se v zprávě.

V komentáři stálého zastupitelství RF při OSN se zdůrazňuje nutnost nanejvýš odpovědného a opatrného přístupu k odhadu společných perspektiv jaderného odzbrojení. „Věnujeme a hodláme i nadále věnovat prvořadou pozornost všem faktorům, jež ovlivňují situaci v dané sféře. Patří k nim vývoj americké globální PRO, perspektiva zbraní v kosmu, odmítnutí ratifikace USA a řadou dalších zemí Smlouvy o všeobecném zákazu konvenčních zbraní, plány Washingtonu na vytvoření potenciálu pro globální bleskový útok, zachovávající se nerovnováha v oblasti konvenčních zbraní,“ stojí v zprávě.


Není zde článek celý?