Na Ukrajině chtějí přejmenovat vojenskou operaci na Donbase

Na Ukrajině připravovaný návrh zákona o reintegraci Donbasu zahrnuje změnu označení antiteroristická operace, kterým nyní kyjevské orgány nazývají vojenskou operaci ukrajinských vojáků na východě země, na označení operace na obranu Ukrajiny, oznámil náměstek ministra pro otázky okupovaných území Jurij Grymčak.

Text návrhu zákona o reintegraci Donbasu není stále zveřejněn, jeho vypracováním se zabývá administrativa ukrajinského prezidenta. Zástupkyně ukrajinského prezidenta v parlamentu Irina Lucenková dříve oznámila, že Rusko bude v návrhu označeno jako agresor. Podle ní je návrh zákona z 99,9 % hotov a je připraven k registraci v parlamentu.

Předseda mezinárodní komise Rady federace Konstantin Kosačev oznámil, že žádné známky agrese ze strany Ruska Kyjev nemá, a když neexistují důkazy, musí se přijímat zákony.

„Operace na obranu Ukrajiny,“ řekl Grymčak v úterním rozhovoru pro Radio Svoboda při odpovědi na otázku, jak se v návrhu zákona nazývá konflikt na východě země. Přitom dodal, že pojem válka se v návrhu zákona nepoužívá.


Není zde článek celý?