Na velvyslanectví RF v USA odpověděli na hysterii v médiích ohledně cvičení Západ 2017

Katastrofální scénáře, které se šířily na Západě ohledně rusko-běloruského cvičení Západ 2017, se nesplnily, a cvičení probíhalo maximálně otevřeně, prohlásil tiskový tajemník velvyslanectví RF v USA Nikolaj Lachonin.

„V předvečer a v průběhu cvičení rozpoutala západní média rozsáhlou informační kampaň s cílem představit toto cvičení jako přípravu Ruska na „agresi“ proti sousedním zemím. Obviňovali nás ze záměrů vytvořit v Bělorusku nástupiště pro následující „vpád“ do Evropy. Neúspěšně se pokoušeli usvědčit Rusko z toho, že parametry jeho faktické účasti ve cvičení Západ 2017 podstatně přesahovaly původně vyhlášené,“ řekl.

Podle jeho slov se umělého zhušťování ovzduší studené války a teze o „ruské hrozbě“ užívalo k tomu, aby byly ospravedlněny vlastní rozsáhlá cvičení v Baltském moři a pokračující posilování NATO.

„Pravdu měli nečetní představitelé západních expertních kruhů, kteří ty obavy od začátku nesdíleli. Manévrů byly přítomny desítky zahraničních vojenských pozorovatelů a novinářů,“ podotkl Lachonin.

Na cvičení Západ 2017 byli pozváni mezinárodní pozorovatelé z OSKB, EAES, SNS a NATO a také představitelé delegace OBSE z USA. Průběh manévrů sledovalo 95 zahraničních představitelů z 50 zemí.


Není zde článek celý?