Nebenzja řekl o významu osudů Husajna a Kaddáfího pro raketový program KLDR

Osudy Saddáma Husajna a Muammara Kaddáfího provokují raketový a jaderný program KLDR, i když ho nijak neospravedlňují, prohlásil stálý zástupce RF při OSN Vasilij Nebenzja.

„Je dobře známo, k čemu přivedlo využití mechanismů nešíření k nátlaku na nevhodné režimy. Osud Saddáma Husajna, který, jak je známo, neměl zbraně hromadného ničení, byl ale z toho obviňován, a Muammara Kaddáfího, který se dobrovolně vzdal jejich vývoje, podnítil urychlené rozpracování vlastních programů vývoje zbraní hromadného ničení některými zeměmi. To nijak neospravedlňuje raketový a jaderný program KLDR, bylo by ale krátkozraké to nevidět a nechápat příčiny toho“, řekl Nebenzja na zasedání RB OSN o nešíření.

Ostře kritizoval pozici ministra zahraničí USA Rexe Tillersona, který svolal Radu bezpečnosti pro projednání nešíření zbraní hromadného ničení a využil svého vystoupení k tomu, aby uvedl kladné příklady odmítnutí jaderných zbraní. Tillerson jmenoval země, které se dobrovolně vzdaly jaderných zbraní (Ukrajina, Kazachstán a Bělorusko), a také ty, které zastavily anebo odmítly zahájit vlastní programy vývoje těchto zbraní (JAR a Jižní Korea). Vývoj těchto zbraní vede jenom k izolaci, prohlásil Tillerson.

„Udivuje nás nastolení otázky nešíření zbraní hromadného ničení v kontextu těchto zemí. V otázce nešíření vidíme význam formátu RB především v projednání všeobecných zásad řešení tohoto problému, a ne v boji proti státům, které jednotliví členové rady označili za odpadlíky“, řekl v této souvislosti Nebenzja.


Není zde článek celý?