Německo vyzvalo EU, aby se zapojila do obnovy Donbasu

Evropa se musí zapojit do obnovy východu Ukrajiny po ustanovení režimu zastavení palby, řekl ve středu německý ministr zahraničních věcí Sigmar Gabriel.

Znovu přivítal iniciativu ruského prezidenta na odeslání mírotvůrců na Donbas, zdůraznil, že by nebylo správné tuhle iniciativu ignorovat.

„Evropa by proto měla vnést svůj vklad do obnovení východu Ukrajiny,“ řekl ministr na zahájení mezinárodní konference o kontrole nad obyčejnými zbraněmi.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil v úterý, že podporuje myšlenku odeslat na Ukrajinu mírotvůrce, kteří by zajišťovali bezpečnost mise OBSE. Ovšem podle jeho slov se může jednat pouze o zajištění bezpečnosti příslušníků OBSE, mírotvůrci se mají nacházet na hraniční linii, a ne v jiných oblastech.

Podle názoru ruského prezidenta se vyřešení této otázky má odehrát po odvedení stran a odvedení těžké techniky a po ustanovení přímého kontaktu s představiteli DLR a LLR. Putin také informoval, že nařídí ruskému ministerstvu zahraničních věcí vnést do Rady bezpečnosti OSN rezoluci, která by umožňovala zajistit bezpečnosti členů mise OBSE na Ukrajině za vyplnění těchto podmínek.


Není zde článek celý?