„Neúcta k Majdanu“. V Kyjevě zničili obchod kvůli smazaným graffiti

Radikálové zničili obchod na ulici Gruševského v centru Kyjeva poté, co tam smazali grafitti z dob Euromajdanu, uvádí televizní kanál 112 Ukrajina.

„Přišli ochránci práv, začali chránit budovu obchodu. Mladí lidé podpalovali pneumatiky, napětí se na místě incidentu zmírnilo, ale protestující se nerozcházejí. Jsou rozbitá okna a dveře obchodu, všechno je zašpiněno barvou. Mladí lidé, kteří zastupují různé organizace tvrdí, že smazané jsou smazané graffiti neúctou k Majdanu,“ řekl novinář televizního kanálu.

Dříve se v ukrajinských médiích objevila informace o tom, že majitelé obchodu setřeli ze stěn budovy graffiti, kde byli vyobrazeni ukrajinští spisovatelé Taras Ševčenko, Lesja Ukrajinka a Ivana Franko, kteří tam byli namalování v době masových protestů na Majdanu v zimě v roce 2014. Událost vyvolala nepokoj ve společnosti. Ředitel Ukrajinského institutu národní památky Volodimir Vjatrovyč napsal na Facebook, že jeho organizace chystá oznámení pro generální prokuraturu a policii ohledně vandalismu kvůli zničení graffiti. Přitom dodal, že dříve ministerstvo kultury zapsalo tyto graffiti na seznam památníků historie.


Není zde článek celý?