Nositelé Nobelovy ceny vyjmenovali hlavní hrozby pro lidstvo

Britský časopis Times Higher Education provedl průzkum mezi 50 držiteli Nobelovy ceny za fyziku, chemii, ekonomii, fyziologii a medicínu. Časopis se zajímal o jejich názor ohledně globálních hrozeb pro lidstvo a možné konkurenci ze strany umělé inteligence.

Růst populace a degradaci životního prostředí (globální oteplování) označilo 34 procent vědců za hlavní hrozbu pro lidstvo, 23 procent uvedlo jadernou válku a 8 procent se obává infekčních chorob a lékové rezistence.

Na otázku zda „přivede zavádění umělé inteligence a robotů ke snížení potřebnosti lidských vědců,“ polovina nositelů Nobelovy ceny odpověděla „málo pravděpodobné“, po 24 procentech se dostalo na odpověď „rozhodně ne“ a „možná“. Dvě procenta (jeden člověk) odpovědělo „rozhodně ano“. „Roboti nemají představivost,“ prohlásil jeden z vědců.

S držiteli Nobelovy ceny nesouhlasí americký podnikatel Elon Musk a britský vědec Stephen Hawking (nejsou však nositeli Nobelové ceny), kteří několikrát označovali umělou inteligenci za jednu z hrozeb pro lidstvo.


Není zde článek celý?