Obchody, které berňák uzavřel kvůli EET, už zase fungují

Dva obchody na Moravě, které před několika týdny uzavřeli kontroloři finanční správy, už zase fungují. Úředníci nařídili při kontrole okamžité uzavření dvou provozoven kvůli tomu, že jejich majitelka neměla v prodejnách pokladny elektronické evidence tržeb.

Po zhruba měsíci už obchody znovu otevřela. „Konečně se nám podařilo sehnat někoho, kdo nám celý systém s elektronickou evidencí zajistil,“ řekla Deníku majitelka obchodů Helena Hlásenská. Berňáku nahlásila, že pokladny má, kontroloři přišli na zkušební nákup a kontrolu. Když zjistili, že vše funguje, povolili otevření papírnictví a prodejny knih.

Podnikatelka však zřejmě nevyvázne jen tak. Finanční správa jí pravděpodobně udělí pokutu. Ty se pohybují až v desítkách tisíc korun. Od prosince už úředníci provedli tisíce kontrol. Prohřešky zjišťují poměrně často. Jde o chybné odeslání údajů do systému nebo neodeslání tržby. Úředníci chodí také na tajné kontroly, při kterých nejprve provedou kontrolní nákup a až následně se legitimují.

Zavedení EET prosadil Andrej Babiš. Přínos systému na příjmy státu zatím není jasně potvrzený. Oproti tomu svou činnost už ukončily stovky podnikatelů.

Není zde článek celý?