OCCRP: Ukrajina se účastní reexportu zbraní do nestabilních regionů

Ukrajina se zabývá reexportem zbraní z Evropské unie do nestabilních regionů, uvádí Centrum pro sledování korupce a organizovaného zločinu (OCCRP).

Podle výsledků vyšetřování ukrajinské společnosti vystupovaly jako prostředník v prodeji zbraní do zemí Asie, Afriky a Blízkého východu. Konkrétně se dodávky zbraní prováděly do nestabilních regionů Afriky, kde mnozí západní výrobci zbraní mají problém s jejich prodejem. Zbraně pro tyto země se kupovaly v Polsku, na Slovensku, v Moldavsku, Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku, Bosně a Hercegovině.

„Dokumenty, které má OCCRP k dispozici, ukazují, že ukrajinská vláda a společnosti udělaly zemi klíčovým článkem v síti dodávek zbraní, která byla vytvořena podle sovětského vzoru z Evropy do Afriky a na Blízký východ. Mnohé druhy zbraní byly vytvořeny v zemích, které jsou nyní členy EU,“ píše se ve sdělení na stránce organizace.

Soukromá ukrajinská firma Techimpex koupila zbraně jako konečný příjemce a potom je přeprodávala státním zahraničně tržním firmám včetně Ukrainmaš, které odesílaly zbraně do takových zemí jako Burundi, Etiopie, Čad a Uganda.

Konkrétně se uvádí, že uzavřel v letech 2015-2016 Ukrainmaš transakci na prodej 59 obrněných automobilů s kupci z Ugandy a Burundi. Technika v celkové hodnotě 4,1 milionů dolarů byla koupena v Polsku a poté byla odeslána kupcům přes Spojené arabské emiráty.


Není zde článek celý?