OCCRP: USA dodají opozici v Sýrii zbraně sovětského typu

Pentagon vyčleňuje více než dvě miliardy dolarů na zbraně a náboje sovětského typu pro syrské povstalce, píše se ve výsledcích společného výzkumu Centra pro sledování korupce a organizovaného zločinu (OCCRP) a Balkánské sítě novinářských vyšetřování (BIRN).

Centrum pro sledování korupce a organizovaného zločinu (OCCRP), které je sponzorováno americkými fondy, Ministerstvem zahraničních věcí USA a miliardářem Georgem Sorosem, píše, že Pentagon najal celou řadu dodavatelů a subdodavatelů — od bohatých vojensko-průmyslových korporací po firmy, které mají spojitost s organizovaným zločinem. Ve zprávě se uvádí, že kvůli neschopnosti výrobců zbraní v balkánských a východoevropských zemích, které už dodávají zbraně pro syrskou válku, uspokojit dodávku, se Ministerstvo obrany USA obrátilo na dodavatele z Kazachstánu, Gruzie a Ukrajiny a snížilo požadavky výrobních standardů.

Tento program probíhal odděleně od už ukončeného programu CIA pro zbraně povstalců, kteří bojují proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.

Ve zprávě novinářů se tvrdí, že Pentagon kupuje zbraně dvěma způsoby: přes Velení speciálních operací (SOCOM), které plní kontrolu speciálních operací ve všech službách amerických ozbrojených sil, a přes Picatinny Arsenal — téměř neznámou vojenskou vědecko-výzkumnou a výrobní organizaci ve státu New Jersey. Výzbroj se dopravuje po moři nebo vzduchem z Evropy do Turecka, Jordánska a Kuvajtu. Poté se dováží letadly nebo nákladními vozy spojenci USA na severu a jihu Sýrie.

Novináři zjistili, že USA používají v právních dokumentech nejasné formulace, z kterých není jasné, že je konečným místem určení dodání zbraní Sýrie. Podle expertů hrozí, že díky podobným praktikám nepovedou k úspěchu mezinárodní úsilí v boji s nezákonným obratem zbraní. Kromě toho vládám zemí východní Evropy, které obchodují se zbraněmi a municí, hrozí obvinění z narušení norem mezinárodního práva. Také vzniká otázka, kdo používá munici a co s ní bude po poražení Islámského státu.

Podle informací vyplývajících z tisíců dokumentů o koupi ke květnu roku 2017 SOCOM získalo zbraně a munici od Bulharska, Bosny a Hercegoviny, Česka, Kazachstánu, Polska, Rumunska, Srbska a Ukrajiny za celkovou částku 238,5 milionů dolarů. V současném finančním roce koupí SOCOM zbraně ještě za 172 milionů dolarů.


Není zde článek celý?