Okřídlený lev, památník letcům RAF, na Klárově bude. Ženám z ANO navzdory

Na pražském Klárově byl 17. června slavnostně odhalen pomník československým letcům, kteří za druhé světové války působili v britském Královském letectvu (RAF) a proslavili se hlavně v bitvě o Británii. (CTK Photo/Vit Simanek) | FOTO:

Památník československým letcům, kteří ve strojích RAF během II. sv. války bojovali za osvobození Evropy, na pražském Klárově zůstane. Navzdory dvěma političkám z ANO, které by jej nejraději odsunuly na okraj Prahy, kde uvažují o zřízení parku pro odkládání podle nich nekvalitního umění. Těmi političkami jsou primátorka Adriana Krnáčová a předsedkyně výboru pro kulturu Eliška Kaplický Fuchsová.

„Místo lva bychom pro letce nechali vytvořit nové, hodnotnější dílo, které bychom mohli mít v centru Prahy, ale tento počin bychom rádi viděli někde jinde,“ uvedla pro iDnes.cz Kaplický Fuchsová. Primátorka Krnáčová by se raději chtěla chlubit moderním uměním. „Chtěla bych, aby nekvalitní a méně kvalitní umění bylo koncentrováno na jednom místě, protože teď Praha vypadá spíše jako skanzen, a ne jako město, které se chce chlubit moderním uměním,“ uvedla v souvislosti s okřídleným lvem na Klárově Adriana Krnáčová v rozhovoru pro Echo24.

Jejich snaha je však marná. Lev na Klárově zůstane. „Tlaky na odsunutí památníku byly  vytvářeny ze strany některých představitelů  magistrátu a části památkářů. Myslím že po posledním mém jasném  prohlášení jako starosty Prahy 1 v poslední době již tyto snahy polevily. Organizace sdružující bývalé letce a také představitelé armády se také zcela jasně vyjádřili k tomu, aby památník letcům na Klárově zůstal,“ uvedl pro FORUM 24 starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) s tím, že Praha 1 je vlastníkem památníku, nikoliv magistrát, jako je tomu u  naprosté většiny ostatních.

Dílo je Lomecký připraven aktivně bránit. „Praha 1  i já osobně respektujeme výběr i přání letců, hrdinů 2. světové války, kteří si sami vybrali památník i místo, a budeme ho aktivně bránit,“ ujistil starosta.

Památník nejen zůstane, ale mírně se rozroste. Přibude seznam jmen Čechoslováků, kteří bojovali v řadách RAF a lavičky. Obnovení a dokončení památníku se ujala Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, v jejímž čele stojí Jiří Hynek, ve spolupráci s Nadačním fondem Air maršála RAF Karla Janouška. „Snažíme se vybrat především mezi firmami obranného a bezpečnostního průmyslu částku jeden milion korun. V první fázi, kterou již máme finančně pokrytou, opravíme podstavec a na něj umístíme tabulky se jmény cca 2.500 příslušníků RAF (Britského královského letectva), kteří sloužili ve Velké Británii. Půjde nejen o piloty, ale i o letecký personál. V druhé fázi chceme upravit okolí památníků a umístit lavičky, které budou symbolizovat jednotlivé československé perutě, ve kterých Češi a Slováci působili,“ popsal pro FORUM 24 Jiří Hynek.

Setrvání pomníku hrdinům, kteří se zasloužili o porážku nacistického Německa podpořila také poslankyně a starostka sousední Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Okřídlený lev je dílem britského sochaře Colina Spoffortha. Na Klárově je od roku 2014, kdy ho odhalil vnuk Winstona Churchilla. Lva městu darovala britská komunita žijící v České republice a na Slovensku.

Není zde článek celý?