Opoziční rada Rakky odmítla schůzku s USA o budoucnosti po IS

Rady syrské provincie Rakka, která zastupuje místní opozici, odmítla pozvání na fórum za účasti USA v Římě kvůli obavám z pokusu o rozdělení země, prohlásil agentuře RIA Novosti místopředseda rady Muhammad Hidžazí.

Fórum o řízení Rakky po osvobození od Islámského státu se konal v Římě 29. září. Provincii na něm zastupovala rada zřízená částečně kurdskými oddíly Syrských demokratických sil (SDF), které provádějí operaci proti IS za podpory USA. Televize Al Jazeera oznámila účast zástupců amerického MZV, EU a italského MZV.

„Místní rada odmítla jet do Říma… Hlavní neshoda spočívá v tom, že by se mělo jednat o celé provincii Rakka, Američané však trvali na jednáních jen o městě, a to právě všichni obyvatelé Rakky odmítli,“ řekl Hidžazí.

Podotkl, že mělo se jednat také o městech Tal Abjadu a Tabka. „Může to být projekt oddělení s vytvořením koridoru mezi Ajn al-Arab a Kámišlí,“ řekl představitel opozice o těchto jednáních.

Zdůraznil, že příslušníci opozice vytyčili své podmínky účasti, mezi nimiž byl návrat běženců do svých vesnic, propuštění vězňů kurdskými oddíly, a také projednání řízení celé provincie, a nejen města Rakky.


Není zde článek celý?