„Ostuda pro nás všechny“: 152 miliónů dětí v nucené práci, 40 miliónů v otroctví – studie

Nejméně 40 miliónu dětí na celém světě žije v moderním otroctví, zatímco 152 miliónu dětí ve věku 5 až 17 let se v současné době podílí na dětské nucené práci, vyplývá z nové zprávy.                     

„Skutečnost, že jako společnost máme ještě 40 miliónu lidí v moderním otroctví, by nás měla každým dnem zahanbovat,“ uvedl Andrew Forrest AO, předseda a zakladatel nadace Free Walk, která společně s Mezinárodní organizací práce (ILO) přispěla ke zprávě.     

Ženy a dívky „jsou nepřiměřeně postihovány moderním otroctvím,“ což představuje téměř 29 miliónů, 71 procent z celkového počtu, uvádí se ve zprávě, která dodává, že otroctví není „historickým přežitkem“.

Ženy představují nejméně 99 procent obětí „nucených prací v komerčním sexuálním průmyslu“ a 84 procent nucených sňatků, uvádí se ve zprávě. Přibližně 37% (neboli 5,7 miliónů) těch, kteří byli nuceni se oženit, byly děti.

„Mezi dětskými oběťmi bylo 44 procent nuceno se oženit před 15. rokem. Nejmladší oběť ve studii měla 9 let, když byla nucena se oženit,“ píše se v dokumentu.

Přibližně 89 milionů lidí zažilo v posledních pěti letech nějakou formu moderního otroctví, řekl Forrest.

Nejméně 152 milionů (nebo 1 z 10) dětí na celém světě bylo vystaveno nucené dětské práci, uvedla MOP.

„Jedna ze čtyř obětí moderního otroctví v roce 2016 bylo dítě mladší 18 let,“ uvádí se v dokumentu.

Méně než polovina dětí podléhající nucené dětské práci – 72,8 miliónů – „vykonává nebezpečné práce, které ohrožují jejich zdraví, bezpečnost nebo morální vývoj.“

„To ukazuje na hlubokou diskriminaci a na nerovnosti dnešního světa, spojené s šokující tolerancí tohoto vykořisťování. To se musí zastavit. Všichni hrajeme roli při změně této reality – podniky, vláda, občanská společnost, každý z nás,“ dodal Andrew Forrest.

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: PressTV)

Není zde článek celý?