Ozbrojenci mohou předat Damašku hlavní kontrolní stanoviště Nassib na hranici s Jordánskem

Syrští ozbrojenci jsou připraveni předat kontrolní stanoviště na syrsko-jordánské hranici výměnou za osvobození 100 svých stoupenců. Agentuře RIA Novosti to sdělil informovaný zdroj v Damašku.

„Po ustanovení deeskalačního pásma na jihu republiky a stabilizaci situace syrská vláda spolu s ruským Střediskem pro usmíření znepřátelených stran aktivizovaly vyjednávání s ozbrojenými skupinami brigáda Jarmúk, Al Faladž, a Liva Usud al-Sunna o odblokování úseku trasy mezi obcemi Khirbet Ghazaleh a Nassib a o vrácení kontroly syrským úřadům pohraničního přechodu. Za ilegální ozbrojené skupiny vyjednává Abu Muhammad al-Jordaní. Ze své strany ozbrojenci požadují osvobodit z vězení přibližně 100 lidí. Teď Středisko pro usmíření má přivést ke konsenzu zástupce oficiálního Damašku a ozbrojené opozice,“ řekl zdroj agentuře.

Podle zdroje na ozbrojence tlačí i jordánské tajné služby, jež spolu se Syřany chtějí vrátit obchodní výměnu mezi dvěma zeměmi na původní úroveň. Podle údajů jordánských médií ztráty Ammánu kvůli tomu, že ozbrojenci zablokovali obchodní trasu, převyšují 800 milionů dolarů ročně.

„Pro tuto chvíli otázka otevření hraničního přechodu Nassib teď hlavně závisí na syrské vládě. Damašek dostal od zástupců ruského Střediska pro usmíření znepřátelených stran návrh ozbrojené opozice, která ze své strany již vyvezla z terminálů zbraně a věci,“ dodal zdroj.


Není zde článek celý?