Peskov okomentoval Porošenkův plán, týkající se mírových sil v Donbasu

Mírové síly se mohou nacházet na jakémkoliv místě kontaktů dvou konfliktujících stran a pouze s jejich souhlasem; Rusko není stranou konfliktu, řekl tiskový mluvčí prezidenta RF Dmitrij Peskov na žádost, aby okomentoval plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Porošenko vystoupil ve čtvrtek v Radě s každoroční výroční zprávou o vnější a vniřní situaci, v níž shrnul závěry práce úřadů a také vytyčil úkoly parlamentu, týkající se provádění nových reforem. Zmínil otázku konfliktu v Donbasu a uvedl, že navrhuje jeho mírové řešení s povoláním mírových sil OSN.

„Jakékoliv mírové síly se mohou nacházet na jakémkoliv místě kontaktů dvou konfliktujících stran a pouze s jejich souhlasem. Jak víte, RF není stranou tohoto konfliktu, konflikt na jihovýchodě Ukrajiny musí v první řadě projednat Kyjev s vládami republik LLR a DLR, a proto je to zřejmě základní způsob, který by bylo nerozumné odmítat a nelogické abstrahovat. Je to první a původní podmínka umístění jakýchkoliv mírových sil“, odpověděl Peskov na otázku, jak Kreml hodnotí tento Porošenkův plán: jestli počítá se sblížením s Ukrajinou v této otázce nebo se bude držet svého plánu.

Rusko rozhodně odmítá obvinění, že je stranou konfliktu v Donbasu, zdůraznil tiskový mluvčí ruského prezidenta a okomentoval tak slova zástupce ukrajinských médií o tom, že RF mnozí nazývají stranou konfliktu.

„Zdaleka ne všichni, Kyjev nazývá Ruskou federaci, možná ještě nějaké země, ale my s tím kategoricky nesouhlasíme“, řekl prezidentův tiskový mluvčí.

Jsou i tací, kteří s tímto tvrzením nesouhlasí, uvedl Peskov.


Není zde článek celý?