Peskov připomenul ruskou pozici ve věci mírotvůrců v Donbasu

Pozice Ruska ve věci Donbasu, včetně umístění mírotvůrců na tomto území, je ohebná, postavená na základech a skálopevnosti minských dohod, řekl v úterý tiskový mluvčí prezidenta Ruska Dmitrij Peskov.

„Téma mírotvůrců OSN: mírotvůrců, kteří by zajišťovali bezpečnost mise OBSE — to je pokračování těch diskuzí, které se vedou při hledání kompromisů. Ruská strana opakovaně ukazovala svoji pozici, ohebnou, ale založenou na skálopevnosti minských dohod,“ řekl Peskov žurnalistům v odpovědi na prosbu okomentovat informace o detailech rozhovoru ruského prezidenta Vladimira Putina a německé kancléřky Angely Merkelové.

Informovalo se, že ruský prezident informoval o připravenosti doplnit funkce mise v návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Tisková služba Kremlu včera informovala, že proběhlo i jednání o zajištění ochrany mise OBSE jednotkami OSN, to může být prováděno nejen na hranici dotyku po odvedení sil a prostředků obou stran, ale i v dalších místech, kde speciální monitorovací mise OBSE provádí své inspekce na základě minských opatření.

Peskov zdůraznil, že se jedná o místa, které „jsou absolutně potvrzená a popsaná v náležitých dokumentech“.

„Nikdo nedementoval možnost rozmístění nějakých mírotvůrců, nějakých misí. Sám Putin řekl, že se jednalo o tématu jistého vyzbrojení příslušníků mise OBSE, ale jelikož tato mise ne zcela odpovídá této organizaci — nemají odpovídající personál, nemají kvalifikaci, nemají náležité normy, tak toto jednání nepřineslo žádný výsledek. A priori ale nikdo nevylučoval možnosti takovýchto misí,“ vysvětlil Peskov.


Není zde článek celý?