Polovinu lidí průzkumy nezajímají, druhá z nich dělá ukvapené závěry

Nový průzkum společnosti CVVM opět rozdal předvolební karty jinak, než bylo prezentováno v průzkumech předešlých. Tentokrát se „nedostalo“ třeba na TOP 09 a komentátoři některých rádoby objektivních médií už přemítají, co bude dělat Miroslav Kalousek bez poslanecké sněmovny. Tohle „haló“ ovšem skončí vydáním dalšího průzkumu.

Jak ukázala analýza, která se před nedávnem objevila na internetu, předvolební průzkumy sleduje zhruba polovina voličů. Někteří z nich poté rádi dělají předčasné soudy a tím ovlivňují i ty, kteří se o pochybná data nezajímají.

Byly to právě průzkumy, které rozdělily koalici lidovců a Starostů. Obava, že by mohly být pravdivé, donutila předsedu KDU-ČSL ke kroku vzad a k nabídce míst na kandidátkách lidovců pro členy STAN. To ovšem nemohl přijmout Petr Gazdík a do boje o poslaneckou sněmovnou vyráží se svými věrnými sám.

Démonizovaný Kalousek je žádaným soustem pro většinu novinářů. Někteří se drží hesla, že „za všechno může“, jiní dostali jasné zadání od svých šéfů a jejich šéfů (kteří například vlastní vydavatelství Mafra), že mají předsedovi TOP 09 „pomoci“ mimo parlament.

Kalousek však jako zkušený matador určitě nebude vzdávat boj o hlasy voličů kvůli jednomu průzkumu. Přestože není vidět na plakátech na každém rohu a jeho billboardy zatím nezaplnily republiku, je nutné s ním počítat. TOP 09 navíc není stranou jednoho muže, i když tak může na mnohé působit.

Do poslanecké sněmovny mohou straně pomoci i další výrazné tváře, které se postupně profilují. Raději si tedy počkejme, zda příští průzkum zase „nevynese“ TOP 09 do pětiprocentních výšin, ale ani tehdy to nesmíme vnímat jako bernou minci. Žádné volby ještě nedopadly tak, jak předpovídaly průzkumy. Ten nedůležitější a jediný relevantní totiž proběhne až 20. a 21.října u volebních uren.

Není zde článek celý?