Polsko navrhlo Kyjevu, aby vpustilo vlak se Saakašvilim, oznámili v Radě

Polská strana se spojila s ukrajinským ministrem zahraničí Pavlom Klimkinem s návrhem propustit přes hranici vlak Intercity, ve kterém se bývalý gubernátor Oděské oblasti Michail Saakašvili hodlá vrátit na Ukrajinu. V neděli to oznámil poslanec ukrajinské Nejvyšší rady za frakci Petra Porošenka Mustafa Najem.

„Intercity Przemyśl-Lvov… uběhla hodina od té doby, co vyrazil v souladu s jízdním řádem. Žádné informace od vedoucího vlaku nejsou… Polská strana oznámila, že nemohou nic udělat, protože se jedná o ukrajinský vlak a personál; vlak je již na širokém rozchodu. Rovněž máme informaci, že se polská strana spojila s ukrajinským ministrem zahraničí s návrhem umožnit ukrajinskému vlaku opustit polské území a vyřešit všechny otázky na Ukrajině,“ napsal Najem na svůj Facebook.

Ze své strany ukrajinský ministr infrastruktury Volodymyr Omeljan vyzval železniční společnost Ukrzaliznycja setrvávat v právním rámci a „soustředit se na své bezprostřední povinnosti“ kvůli zpoždění vlaku, ve kterém je Saakašvili.

Na ukrajinském ministerstvu vnitra prohlásili, že policie nemá nic společného se zpožděním vlaku Intercity, ve kterém je Saakašvili. Jak se uvádí ve zprávě ministerstva umístěné na Facebooku, pohyb železničních souprav nespadá do kompetence policie. „Kromě toho informujeme, že Národní policie Ukrajiny nemá pravomoci na žádnou činnost na území cizích států,“ dodali na ministerstvu.


Není zde článek celý?