Poradce Trumpa vypověděl o cílech nové strategie USA vůči Rusku

Spojené státy vypracovaly novou strategii vůči Rusku, která směřuje i na zabránění konfliktům a na hledání cest spolupráce, informoval ve čtvrtek poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Herbert McMaster.

„Vypracovali jsme strategii jednání vůči Rusku,“ řekl McMaster v rozhovoru pro CNN.

Podle jeho názoru USA vůči Rusku „mají dělat tři věci“. „Musíme čelit jeho destabilizujícímu chování. Druhý moment je o tom, že musíme zabraňovat konfliktům s Ruskem. Je to země, která má jaderné zbraně. Prošli jsme dlouhou studenou válkou se Sovětským svazem, a chceme se nadále vyhýbat konfliktům,“ řekl poradce Bílého domu.

Za třetí směr jednání McMaster označil hledání cest ke spolupráci. Přičemž zde udělil zvláštní pozornost tomu, že Washington „chce hledat směry pro spolupráci, kde můžeme jednat ve společných zájmech“.

„Musíme spolupracovat v klíčových otázkách,“ řekl poradce amerického prezidenta. Konkrétně promluvil o Sýrii a Íránu. „To jsou otázky, při jejichž řešení musíme využít moci Ruska. A musíme hledat místa společného dotyku dokonce i za těch podmínek, že vystupujeme proti destabilizujícímu chování Ruska,“ řekl McMaster.


Není zde článek celý?