Porošenko se nazval „prezidentem míru“

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pátek prohlásil, že je „prezidentem míru,“ a ujistil, že Ukrajina nehodlá „na nikoho útočit.“

„Jsem prezident míru, přejeme si mír, proto jsme se soustředili na prosazení našeho návrhu ohledně dvouletého pobytu mírových sil na Donbasu,“ řekl Porošenko na kyjevském fóru Jaltská evropská strategie, jehož zasedání v pátek přímým přenosem vysílá ukrajinská televize.

V pasáži o nadcházející návštěvě New Yorku Porošenko neodpověděl přímo na otázku, bude-li mít schůzku s prezidentem USA Donaldem Trumpem během summitu Valného shromáždění OSN.

„V New Yorku toho musím hodně udělat. Naše schůzka se bude týkat, jak doufám, nejen obranných zbraní, i když to také podstatně zvýší naši obranyschopnost. Nehodláme na nikoho útočit, považujeme to za odporné,“ řekl Porošenko v odpovědi na otázku, co očekává od návštěvy USA a eventuální schůzky s prezidentem této země.

Šéf Pentagonu James Mattis předtím prohlásil, že Washington zvažuje poskytnutí Kyjevu smrtících zbraní a že svá doporučení vedení země předloží podle závěrů návštěvy ukrajinské metropole.


Není zde článek celý?