Proč by měly kavárenské elity s lidmi mluvit


Boris Cvek si myslí,
že už víme, co je zdrojem frustrace obyvatelstva a že to stačí jen napravit.

Nejsem si o tom tak stoprocentně jist. Kromě toho v zemi, která trpí zásadním zpotvořením demokracie, jak na to nedávno poukázal Andrew Kinnell, totiž v zemi, kde neexistují politické strany, ale komerční organizace, které prodávají svůj vliv a moc kmotrům, kde to, co předstírá, že je to politickými stranami, nemá žádné politické programy a ty, co má, v krátkodobě fungujících koaličních vládách v žádném případě neplní, v zemi, kde se skoro žádná vláda nedožila dokončení svého plného funkčního období a kdy po jejich předčasných pádech přebírají moc prozatímně jmenovaní „úředníci“, asi zásadní reformu očekávat nelze, pokud by nebyla provedena zásadní demokratizující reforma celého politického systému. Kdopak ji ale provede, když lidé, kteří dnes mají moc, mají z toho také finanční a mocenský prospěch?

Daleko vděčnější je přece vyvolávat v médiích strašáky z muslimů a z uprchlíků, nenávist k Evropské unii a požadovat uzavření hranic.

Občané, kteří jsou zhnuseni dnešním zkorumpovaným stavem politiky a demokracie v ČR, tak budou houfně hlasovat pro oligarchu, který je ještě daleko zkorumpovanější a autoritářštější než dnešní systém – protože mačká ty správné manipulativní knoflíky. 

Není zde článek celý?