Program ANO: Posílit vliv v policii, zpravodajských službách a justici

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš představil 3. září program pro parlamentní volby | FOTO: ČTK

Hnutí ANO představilo svůj volební program s mobilizačním názvem Teď nebo nikdy. Čtyřicet stran slibů většinou opsaných z programů tradičních stran zleva doprava. Slibů jako celek nereálných, protože nikdo neřeší, jak je zaplatit. Mezi řádky však mnohé naznačuje, mimo jiné snahu posílit vliv v policii, státním zastupitelství a zpravodajských službách.

Pokud je volební program příliš podrobný, téměř nikdo jej nečte, na což zřejmě marketéři hnutí ANO spoléhají. Při bližším pohledu však skrývá mnoho problematických úskalí. Samostatnou kapitolou je boj proti korupci, pod jehož praporem hnutí Andreje Babiše vstoupilo do politické arény. Tento étos, i když v poslední době značně pošramocený, stále drží.

Nesnesitelný korupční systém

„Naše hnutí vzniklo jako protest proti korupci tradičních politických stran, které si hrály na levici a pravici. V roce 1989 jsme doufali, a ještě dlouho si pak mysleli, že se nesnesitelného korupčního systému konečně zbavíme. Nevyšlo to. Bojujeme s ním dodnes. Bohužel,“ píše Andrej Babiš v úvodu svého elaborátu, přičemž donedávna se v tomto „nesnesitelném korupčním systému“ pohyboval jako ryba ve vodě a stal se druhým nejbohatším miliardářem v zemi.

„To ale nic nemění na našem základním programu, který zůstává stejný a který je tradičním politikům úplně cizí. Nebudeme lhát, nebudeme krást, budeme bojovat proti korupci a nehospodárnosti a budeme pracovat pro lidi a naši zemi,“ dodal.

Nehledě na tyto tisíckrát omleté fráze Babiš a jeho věrní postavili na lžích a manipulacích veřejným míněním svůj politický provoz, odkryli zkušenost z propojení politické a ekonomické moci, a sami se teď musí obhajovat kvůli podezření z nezákonného jednání. Proto dnes tyto věty zní velmi farizejsky, stejně jako některé body programu ANO v této oblasti, současně naznačující, co lze od hnutí očekávat.

ANO příkladem?

„Boj proti korupci a nehospodárnosti byl vždy naší hlavní prioritou. Nevzdáme boj proti korupci v policii a napravíme škody, které napáchala policejní reorganizace.“

Pokud tato slova myslí hnutí ANO vážně, mělo by začít u sebe. Babiš s Faltýnkem by konečně měli naplnit Morální kodex reprezentantů hnutí ANO, který jim jasně ukládá, že „v případě trestního stíhání proti své osobě, Reprezentant nebude využívat poslaneckou imunitu a požádá příslušný parlamentní výbor, aby neprodleně navrhl jeho vydání“. Ještě budou mít příležitost při vlastním hlasování v poslanecké sněmovně.

Andrej Babiš je přitom historicky první člen polistopadových vlád, jehož aktivity vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Výsledky jeho šetření budou známy v nejbližších měsících. Nezdá se, že by ho tyto okolnosti příliš vzrušovaly, a nadále hodlá usilovat – i případně jako trestně stíhaný – o post premiéra, což by bylo další novum v cizelování domácí politické kultury.

„Napravení škod v policii“ v překladu znamená příslib budoucích čistek v Policejním prezidiu, anulování policejní reorganizace a dosazení spolehlivých figur na příslušná vedoucí místa v čele s Robertem Šlachtou, který se na toto poslání připravuje v celní správě. Spojenců, kteří zabrání podobným „excesům“, jako je Čapí hnízdo, nebo vyšetřování okolností nákupu miliardových korunových dluhopisů.

 Tajné služby jako v Severní Koreji?

„Chceme navyšovat peníze pro zpravodajské služby postupně až na 2 procenta HDP.“

Nad záměrem takto giganticky navyšovat rozpočet zpravodajských služeb se pozastavil i volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek: „To mi přijde absurdní. To by znamenalo prakticky téměř 100 miliard korun, což by z ČR udělalo stát na úrovni Severní Koreje.“ Dnes tyto služby dostávají z rozpočtu řádově jednotky miliard korun, takže tento cíl zavání obludným plánem vytvořit z České republiky gigantického „velkého bratra“, prošpikovaného tajnými službami.

Vzhledem k minulosti Andreje Babiše i jeho současnému nazírání na svět  tento záměr nemůže překvapit. Zvláště pokud pomýšlí na post předsedy vlády, který má přímo pod sebou BIS. Jaká rizika by z toho vyplývala pro další omezování svobodného prostoru a možnost zneužití proti konkurenci, jelikož případ firmy FAU Přerov likvidované Finanční správou je příliš výmluvný, je nabíledni.

Nepohodlná BIS

„Reformujeme Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) tak, aby byla ochranou občanů před policejními excesy, ne nástrojem krytí policistů a šikany těch nepohodlných.“

Hnutí ANO dává jasně najevo, že se nesmířilo se současným stavem GIBS, kde chtělo získat větší vliv. Má tou šikanou na mysli vyšetřování Roberta Šlachty nebo obvinění jeho bývalého spolupracovníka z ÚOOZ Luďka Vokála kvůli korupci a vynášení informací ze spisů?

Souznění se státními zástupci

 „V oblasti justice novým zákonem zaručíme státním zástupcům nezávislost na politicích a zavedeme specializovaný elitní útvar pro stíhání korupce a závažné hospodářské kriminality.“

Hnutí ANO setrvává v pozici hlavního podporovatele změny zákona o státním zastupitelství, která by vybraným státním zástupcům ještě zvýšila jejich pravomoci a snížila možnost jejich kontroly s vyvozováním osobní odpovědnosti. Tedy jasný záměr naklonit si znovu po nemilé roztržce s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem kvůli Čapímu hnízdu hlavní podporovatele této myšlenky, nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Očekávají na oplátku anonisté vstřícnější přístup k jejich kauzám?

Úniky v Mafře

„Budeme přísně postihovat zneužívání soukromých bezpečnostních agentur pro ilegální obstarávání informací, včetně informací z policejních databází a spisů.“

Kvůli četným nelegálním únikům informací z policejních databází a spisů ovšem vznikla parlamentní vyšetřovací komise, jejíž vznik hnutí ANO nepodpořilo. Byla ustavena na základě skandálního odhalení, že bývalý novinář Mladé fronty DNES Marek Přibil obstarával přes dosud neznámé prostředníky spisy z kauzy Beretta a dalších kauz, aby přímo s Andrejem Babišem řešili jejich načasování proti konkurenci.

Program „přísně postihující“ tyto praktiky zveřejňuje hnutí ANO v době, kdy je známa několikaletá zkušenost s organizovanou velkovýrobou dehonestačních kampaní v médiích vlastněných Agrofertem, v mnoha případech s využitím informací ze živých spisů. Ta nejčerstvější se týká sportovních dotací na ministerstvu školství, kdy jsou v Lidových novinách zveřejňovány nekončící přepisy odposlechů jednotlivých aktérů.

Už nebudou tak naivní

Andreji Babišovi a jeho hnutí nelze po čtyřleté zkušenosti věřit, že jsou lepšími a věrohodnějšími politiky než jejich konkurence, i když se to nadále snaží svojí mučednickou pózou vyvracet.

Záměry v bezpečnostní sféře jasně ukazují, kam hnutí směřuje, když navíc Andrej Babiš tvrdí, že už nebude tak naivní, jako dřív: K posílení vlastního vlivu v policii, státním zastupitelství i zpravodajských službách. Aby už nikdo oligarchovi a jeho věrným nerušil klid na práci.

Není zde článek celý?