Prohráli na frontách, ale nikoli na trhu …

Reklama

„American Interest“ navrhuje koupit Rusko…

Nejen západní analytici a novináři si lámou hlavu nad tím, jak zadržet Rusko. Porazit Rusy na bitevních polích je věc velmi problematická, bez ohledu na obrovský rozdíl mezi vojenskými rozpočty. Občanský konflikt na Ukrajině a protiteroristická operace v Sýrii ukázaly, že kvalita vítězství nad kvantitou dokonce v 21 století. Rusofobové začali přemýšlet o tom, kde by mohlo být nejefektivnější použití možností hlavní zbraně USA – tiskárny peněz?

„American Interest“ navrhuje – koupit Rusko. Ten návrh nepostrádá logiku. Naše země je zapojena do kapitalistického systému, a proto se zájemci o prodej svého úseku fronty jistě najdou. Autor článku odhadl, že všechny společnosti, jejichž aktiva se obchodují, stojí přibližně 559 mld.USD. To je částka srovnatelná s hodnotou velké americké IT společnosti, například Microsoft. Je jasné, že kurzy akcií ruských společností jsou podstřeleny, zatímco u amerických je tomu naopak. Nicméně, to je dokonce přednost Američanů, zatímco my jsme, bohužel, souhlasili se hrou na cizím hřišti.

Autor v „American Interest“ připočetl k celkové hodnotě ruských společností dílčí aktiva a příjem od státních unitárních společností. Výsledkem bylo 1,2 bil.USD. Něco přidal navrch a zarovnal sumu na 2 bil.USD – právě tolik, dle autorova mínění, stojí Rusko.

To je, samozřejmě, i tak podstřelená hodnota. Nicméně, s touto sumou v kapse lze provést agresívní intervenci na ruském trhu. Částka je ve skutečnosti nad síly USA v dnešních podmínkách. Kampaň v Iráku stála Spojené státy 4,79 bil.USD. Vojenský rozpočet USA pro letošek činí 824 mld.USD. Představa, že kongresmani zvednou ruku pro odkup Ruska v hodnotě 2 bil. USD, je pro mě fantastická. Nicméně, projekt může být v relativním utajení roztažen na desetiletí…

Američané v podstatě nalévají obrovské peníze do podvratné činnosti na území Ruska. Ale přece jen: Co dělat, pokud vypukne totální skupování ruských společností? Jsme zajištěni před intervencí západního kapitálu? Je přece dávno známo, že když „kovboj“ prohrává souboj na revolvery, sahá po šrajtofli. Před revolverem jsme zajištěni, ale před peněženkou?

Zdroj: Gosnovosti

Překlad: st.hroch – 170915

Není zde článek celý?