Průlom v Evropském parlamentu: Pokud bude Babiš ve vládě, Agrofert přijde o dotace

Evropský parlament schválil normu, která má za cíl zabránit firmám členů vlády, aby získávaly dotace. Normu prosazovala europoslankyně Ingeborg Grässle. Holding Agrofert by tak mohl přijít o stovky milionů. Pro Babiše to znamená, že by musel Agrofert buď prodat, nebo o peníze přijde.

Nové unijní nařízení míří na strukturální a zemědělské fondy. Zdálo by se, že se Babiš nemusí ničeho bát, protože po schválení českého zákona o střetu zájmů převedl svůj majetek do svěřenských fondů.

Jenže to je velký omyl – v evropské normě se hovoří také o společnostech nejen rodinných příslušníků či jinak spřízněných osob, ale také osob politicky blízkých. Tam jsou zásadní tři jména – Babišova manželka Monika, právník Alexej Bílek a předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša. Jmenovat do fondu správce jiné, to by pro Babiše, který má tolik rád všechno pevně pod kontrolou, by jistě bylo velmi složité.

Dotace jsou přitom pro Babišovo podnikání zásadní. V rámci  období 2007–2013, kdy některé projekty běžely ještě další dva roky, získaly Babišovy společnosti dotace z EU 1,6 miliardy korun.

Připravujeme podrobnosti.

Není zde článek celý?