Puškov: nový zákon o vzdělání zcela uzavřel Ukrajině cestu do EU

Nový ukrajinský zákon o vzdělání uzavřel Kyjevu cestu do Evropské unie, oznámil ruský senátor Alexej Puškov.

V souladu s novým zákonem o vzdělání se budou od 1. září roku 2018 děti zástupců národních menšin ve školkách a základní škole učit předměty v rodném jazyce a zároveň se budou paralelně učit státní jazyk. Od 5. třídy se děti začnou učit v ukrajinštině a jazyk národní menšiny se budou učit jako oddělený předmět. Zároveň se připouští výuka jednoho nebo několika předmětů v jazycích zemí EU. Od 1. září roku 2020 bude vzdělávání zcela v ukrajinštině.

„Maďarsko a Rumunsko vyvolalo Kyjevu obstrukce kvůli rasistickému zákonu o vzdělání. S takovým „zavazadlem“ zcela uzavřou Ukrajině cestu do EU,“ napsal Puškov na svůj Twitter.

Dříve maďarské MZV uvedlo, že nebudou více podporovat pro Ukrajinu významná rozhodnutí v mezinárodních organizacích. V Moskvě se také domnívají, že Nejvyšší radou schválený zákon o vzdělání porušuje ukrajinskou ústavu a mezinárodní povinnosti Kyjeva, uvedli na MZV RF. Kyjev oznámil, že odešle na expertízu do Rady Evropy sporný paragraf, který se týká jazyka vzdělání národních menšin.


Není zde článek celý?