Putin nařídil IT společnostem přejít na domácí software

Ruské IT společnosti musí přejít na domácí software, v opačném případě v některých oblastech stát nebude moci používat jejich produkci kvůli bezpečnostnímu riziku, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

V pátek na setkání hlavy státu se zástupci informačního a komunikačního klastru v Permském kraji řeč zašla o tom, jaký je objem domácího softwaru v jejich high-tech produkci. Zjistilo se, že je to kolem 30 procent.

„Musíte se snažit přitahovat vlastní (programátory). Co se týče bezpečnosti, existují věci, jež jsou pro stát kriticky důležité pro zajištění životaschopnosti určitých odvětví a regionů. A pokud budete pořád v tomto objemu tahat jak železo, tak i software, tak vám v nějakých oblastech stát nutně řekne: Víte, my si tohle nemůžeme vzít, protože tam někde zmáčknou tlačítko a všechno se u nás vypne,“ řekl Putin.

Podle něj to nelze dopustit dokonce ani v některých nevojenských odvětvích jako například v případě systému energetického zásobování.

„Proto berte na to prosím ohled. A nenabízejte nám železo od IBM a software ještě odněkud z ciziny. Některé věci nebudeme moci přijmout nikoliv proto, že nechceme vytvářet problém, ale kvůli tomu, že existuje příliš mnoho rizik,“ ještě jednou zdůraznil ruský prezident.


Není zde článek celý?