Rada federace vyzvala mezinárodní společenství k odsouzení ukrajinského zákonu O vzdělání

Rada federace vyzývá OSN, OBSE a evropské parlamenty k odsouzení Ukrajinou přijatého zákona O vzdělání, který na území země zavádí úplnou ukrajinizaci v oblasti vzdělání.

V pondělí ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal zákon O vzdělání, který citelně snižuje možnost studia v jazycích národnostních menšin. Ve vládách řady zemí, včetně Maďarska a Rumunska, oznámili, že tento zákon porušuje práva národnostních menšin na Ukrajině. V Moskvě se také domnívají, že tento zákon O vzdělání porušuje ukrajinskou ústavu a mezinárodní závazky Kyjeva.

„Vyzýváme Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, Vysokého komisaře OBSE pro národnostní menšiny, Komisaře Rady Evropy pro lidská práva a také parlamenty států Evropy a mezinárodní parlamentní organizace Evropy k objektivnímu zhodnocení protidemokratického zákona Ukrajiny a k ochránění práv národnostních menšin a práv dětí v této zemi,“ uvádí se v dokumentu přijatém Radou federace.

Ruští poslanci oznamují o potřebě přijetí důkladných opatření na obnovu porušených práv a ochranu proti diskriminaci všech občanů Ukrajiny.


Není zde článek celý?