Renč už nechce veřejně podporovat Zemana. Nemá to prý zapotřebí

Režisér Filip Renč obdržel od prezidenta Miloše Zemana 28. října na Pražském hradě Medaili Za zásluhy. | FOTO: ČTK

Režisér Filip Renč svým klipem pro dnes už neexistující koalici Lidovců a Starostů pro letošek skončil s prací pro politiky. Dokonce se ani nevloží do prezidentské kampaně Miloše Zemana, kterému při minulé volbě točil klip. Nevraživá reakce na něj je právě jedním z důvodů, proč letos nechce Renč mluvit o podpoře jakékoliv politické strany nebo prezidentského kandidáta.

„Já se k politickým věcem nebudu v těchto dnech a měsících vyjadřovat. Prostě hodím svůj hlas a rozhodnu se sám, svobodně a tajně, koho budu volit,“ sdělil Renč v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Režisérovo jméno je přitom dlouhodobě spjato s Milošem Zemanem, čehož se teď Renč zřejmě snaží zbavit. „Mně ta podpora stačila jednou. Ten atak od různých médií je pro mě velice nepříjemný a nemám to zapotřebí,“ říká filmař. Politiku bude proto řešit soukromě, a ne na veřejnosti. Vzbuzuje to prý nevraživosti.

Stejně tak podle Renče působí i státní vyznamenání, které od Zemana dostal v roce 2014. „K ničemu nezavazuje. Prostě ho dostanete a máte ho. Vzbuzuje to jenom nevoli a závist a myslím si, že by se žijícím umělcům asi ani udělovat neměla,“ myslí si režisér, který přiznává, že kritéria pro jejich získání jsou dána. „Většinou to prezidenti dávají svým oblíbencům, spolupracovníkům nebo umělcům, které mají rádi,“ uvedl pro Seznam Zprávy.

„Já jsem si to ocenění nedal, tak se zeptejte pana prezidenta, v čem vidí moje zásluhy. Myslím si, že jsem na to ocenění příliš mlád a příliš málo zásluh mám,“ naznačuje Renč, že státní vyznamenání dostal nejspíš za svou práci pro současnou hlavu státu.

Není zde článek celý?