RF hodlá usilovat o uznání Japonskem výsledků Druhé světové války

Jakékoli budoucí dohody o společné hospodářské činnosti RF a Japonska na Kurilských ostrovech nemají být v rozporu s ruským zákonodárstvím, které plně platí pro tento region, prohlásil v interview pro japonský list Tokio simbun náměstek ministra zahraničí RF Igor Morgulov.

„Skutečností je, že na těchto ostrovech plně platí ruské zákonodárství. Jakékoli budoucí dohody o společné hospodářské činnosti mu nesmějí odporovat,“ řekl Morgulov.

Zdůraznil, že Rusko hodlá důsledně usilovat o to, aby Japonsko uznalo výsledky Druhé světové války. „Náš postoj v problému mírové smlouvy je dobře znám a je i nadále stejný. Budeme důsledně usilovat o uznání japonskou stranou výsledků Druhé světové války,“ řekl Morgulov.

Byla to diplomatova odpověď na otázku, hodlá-li Moskva trvat na svém zásadním postoji v otázce patřičnosti Kurilských ostrovů na konsultacích o právním základě společné hospodářské činnosti Japonska a RF.

Podle slov Morgulova jsou v Moskvě přesvědčeni, že by „rozšíření ekonomické spolupráce, zkušenosti úspěšně ztělesněných společných projektů mohly nejvíc přispět k upevnění důvěry, ovzduší přátelství a dobrého sousedství mezi našimi zeměmi, stát se krokem na cestě k uzavření mírové smlouvy.“


Není zde článek celý?