Rjabkov: myšlenka Merkelové o jednání o KLDR ve formátu „šestky“ je zajímavá

Moskva se zájmem přijala návrh německé kancléřky Angely Merkelové o převedení zkušeností z jednání o Íránu na situaci ohledně KLDR, přímé paralely však už mezi situacemi nejsou možné, oznámil RIA Novosti náměstek ruského ministerstva zahraničních věcí Sergej Rjabkov.

Merkelová dříve oznámila, že pro regulaci situace ohledně KLDR je možné zapojit formát jednání „šestky“ prostředníků a Teheránu pro řešení íránského problému. Podle Merkelové je Německo připraveno se účastnit podobných jednání ohledně KLDR.

„Samozřejmě se zájmem vnímáme tyto návrhy. Kreativní náhled a přístup k situaci je potřeba,“ řekl Rjabkov při odpovědi na otázku, jak v Moskvě hodnotí oznámení Merkelové.

„Ale po tomto ještě nemůžu neříct, že úplné a přímé paralely mezi těmito dvěma situacemi už nejspíš nejsou možné, protože KLDR na rozdíl od Íránu je země, která už skutečně ovládla jaderné technologie minimálně na takové úrovni, která Pchjongjangu umožňuje testování jaderných výbušných zařízení a míří ve směru stálého zdokonalování prostředků dodávky v podobě balistických raket,“ vysvětlil náměstek ruského ministra zahraničních věcí.

Rjabkov poznamenal, že vedení KLDR zřejmě k celé této situaci přistupuje jinak, než k tomu v této fázi přistupovalo vedení Íránu.

„A významová část jednání, nezávisle od jejich formátu, se v případě KLDR citelně a nevyhnutelně liší od jednání s Íránem,“ zdůraznil.


Není zde článek celý?