Rosněfť a Irácký Kurdistán postaví potrubí pro export plynu do Turecka a Evropy

Rosněfť a Irácký Kurdistán plánují v roce 2019 spustit potrubí pro export plynu do Turecka a Evropy, uvádí se v tiskovém prohlášení ruské ropné společnosti.

„Strany jednaly o možnosti účasti společnosti (Rosňefť — red.) v projektu financování stavby plynovodní infrastruktury Iráckého Kurdistánu. Očekává se, že samostatná dohoda o daném projektu bude podepsána do konce roku,“ uvádí Rosňefť.

Kurdistánský regionální plynovod zabezpečí nejen dodávky přírodního plynu do elektráren a závodů regionu, ale také poskytne možnost exportovat v nejbližších letech podstatný objem topiva do Turecka a na evropský trh,“ píše se v tiskovém prohlášení.

Uvádí se, že budou investice do projektu plynové infrastruktury vykonány na základě schématu BOOT (Build-Own-Operate-Transfer: stavba, vlastnění, provoz, transfer). „Dané investice se budou vracet v podobě tarifních poplatků a dohodnuté normy zisku,“ píše se ve sdělení. Předpokládá se, že propustná kapacita plynovodu zabezpečí export plynu o objemu 30 miliard kubických metrů za rok jako doplnění k dodávkám hlavním vnitřním spotřebitelům.

Rosňefť také uvádí, že společnost a regionální vláda Iráckého Kurdistánu jedná o realizaci projektu stavby plynovodního systému ve zrychleném režimu. Projekt předpokládá, že bude v roce 2019 plynovod uveden do provozu a začnou první dodávky plynu vnitřním spotřebitelům a že od roku 2020 začnou exportní dodávky plynu.

Kromě toho Rosňefť v nejbližší době plánuje dokončit vypracování nutné finální dokumentace projektu exportního ropovodu v Iráckém Kurdistánu v rámci investiční dohody s vládou regionu, která byla uzavřena na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru v červnu roku 2017.


Není zde článek celý?